Стаття 115 Кримінального процесуального кодексу. Обчислення процесуальних строків
Чинна редакція кодексу від 14.10.2026текст статті не змінювався у відомих редакціяхактуально на 14.11.2026134 редакції кодексу з цією статтею, остання 14.10.2026
Коротко. Правила підрахунку днів і годин у кримінальній справі для кожного, хто подає документи або перебуває під вартою.
Текст статті
Строки, встановлені цим Кодексом, обчислюються годинами, днями і місяцями. Строки можуть визначатися вказівкою на подію.
При обчисленні строку годинами строк закінчується в останню хвилину останньої години.
Показати всі 7 частинЗгорнути
При обчисленні строку днями строк закінчується о двадцять четвертій годині останнього дня строку.
При обчисленні строків місяцями строк закінчується у відповідне число останнього місяця. Якщо закінчення строку, який обчислюється місяцями, припадає на той місяць, який не має відповідного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця.
При обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк, за винятком строків тримання під вартою, проведення стаціонарної психіатричної експертизи, до яких зараховується неробочий час та які обчислюються з моменту фактичного затримання, взяття під варту чи поміщення до відповідного медичного закладу.
Якщо відповідну дію належить вчинити в суді або в органах досудового розслідування, то строк закінчується у встановлений час закінчення робочого дня в цих установах.
При обчисленні процесуального строку в нього включаються вихідні і святкові дні, а при обчисленні строку годинами - і неробочий час. Якщо закінчення строку, який обчислюється днями або місяцями, припадає на неробочий день, останнім днем цього строку вважається наступний за ним робочий день, за винятком обчислення строків тримання під вартою та перебування в медичному закладі під час проведення стаціонарної психіатричної експертизи.
Наведено текст чинної редакції. Офіційний текст акта
Простою мовою
Стаття встановлює порядок відліку строків у годинах, днях або місяцях, а також точний момент їх завершення з урахуванням графіка роботи суду і слідчих органів. День початку строку не враховується, а вихідний день переносить закінчення на робочий, окрім випадків тримання під вартою чи психіатричної експертизи, які обчислюються безперервно з фактичного моменту затримання або поміщення до лікарні.
Швидкі відповіді
Якщо закінчення строку, який обчислюється днями або місяцями, припадає на неробочий день, останнім днем вважається наступний за ним робочий день. Виняток — строки тримання під вартою та перебування в медичному закладі під час проведення стаціонарної психіатричної експертизи.
Якщо відповідну дію належить вчинити в суді або в органах досудового розслідування, то строк закінчується у встановлений час закінчення робочого дня в цих установах.
При обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, від якого починається строк. Винятком є строки тримання під вартою та проведення стаціонарної психіатричної експертизи, які обчислюються з моменту затримання, взяття під варту чи поміщення до медзакладу.
Строк закінчується у відповідне число останнього місяця. Якщо закінчення строку, який обчислюється місяцями, припадає на той місяць, який не має відповідного числа, то строк закінчується в останній день цього місяця.
Практика
Огляд: числа за статтею
- 248Рішень у базі, 2016–2026серед рішень, які система розібрала
- 38Усіх рішень 2026 року, з процесуальнимисеред рішень за статтею
- 223Постанов Верховного Суду2016–2026 роки, статтю застосовано
Що показує практика
актуально на 14.11.2026
Рішень за роками
2016–2026, серед усіх рішень за статтею, які система розібрала
- рішення за рік
- рік, за який у базі переважно касаційні постанови
- Верховний Суд — 223 рішення (90 % рішень за статтею).
- За останній рік статтю застосовано у 50 рішеннях.
Позиція Верховного Суду
Суд встановив, що згідно з ч. 5 ст. 115 КПК день повідомлення про підозру не враховується при обчисленні строку досудового розслідування. Також суд роз'яснив, що кінцевим моментом строку розслідування є день фактичного направлення обвинувального акта до суду (поштою або через канцелярію), а не день його реєстрації судом.
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду · справа № 369/16172/20Суд апеляційної інстанції помилково повернув скаргу, не врахувавши, що згідно з ч. 7 ст. 115 КПК України, якщо останній день строку припадає на вихідний, він переноситься на наступний робочий день. Оскільки 30-денний строк на оскарження закінчувався у вихідний, подання скарги 01 липня 2024 року було здійснено в межах встановленого законом строку.
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду · справа № 128/89/20Верховний Суд встановив, що апеляційний суд помилково не врахував положення ч. 7 ст. 115 КПК, згідно з якими, якщо останній день строку припадає на вихідний, він переноситься на наступний робочий день. Оскільки захисник подав скаргу в перший робочий день після вихідних, строк не був пропущений, тому підстави для повернення скарги були відсутні.
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду · справа № 639/8733/21
Маєте справу за ст. 115 КПК? Система зіставить ваші обставини з практикою за статтею. Перевірити шанси на courthelp ↑
Свіжі рішення
останні 5 рішень за статтею
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно — автомобіль марки «ZEEKR 001», ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, які були вилучені під час обшуку в рамках кримінального провадження за ч. 4 ст. 190 КК України. Власником вилученого майна є третя особа, яка не є підозрюваною чи обвинуваченою у провадженні. Суд встановив, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 64‑2 КПК України з клопотанням про арешт майна третіх осіб має право звертатися…
Слідча суддя розглянула скаргу адвоката в інтересах потерпілого на бездіяльність слідчого поліції щодо нерозгляду клопотання про проведення очної ставки у встановлений ст. 220 КПК України строк. Суд встановив, що строк для подання скарги на таку бездіяльність закінчився 27.08.2026 року, проте заявник звернувся до суду лише 25.09.2026 року без клопотання про поновлення пропущеного строку. Оскільки зазначена бездіяльність не є триваючою і скарга подана з пропуском десятиденного строку…
Верховний Суд розглянув касаційну скаргу прокурора на ухвалу Індустріального районного суду м. Дніпра від 26 червня 2025 року та ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 14 листопада 2025 року, якими було закрито кримінальне провадження щодо ОСОБА_13, ОСОБА_12 та ОСОБА_11 на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв'язку із закінченням строків досудового розслідування. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що останнім днем досудового розслідування було 19 грудня 2023 року, а постанова…
Мотивація суду
Суд касаційної інстанції встановив, що суди попередніх інстанцій неправильно обчислили початок перебігу строку досудового розслідування, не взявши до уваги правову позицію Об'єднаної палати…
Адвокат в інтересах ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчого ТУ ДБР у м. Хмельницькому щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР за заявою від 08.07.2026. Заява була отримана ДБР 13.07.2026, отже строк на оскарження бездіяльності сплив у липні 2026 року, тоді як скарга надійшла до суду лише 26.08.2026. Оскільки скарга подана після закінчення встановленого ч. 1 ст. 304 КПК України десятиденного строку і не містить клопотання про його…
Житомирський апеляційний суд розглянув питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою захисника-адвоката в інтересах обвинуваченого ОСОБА_4 на вирок Любарського районного суду Житомирської області від 08.07.2026, яким ОСОБА_4 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК України до 15 років позбавлення волі. Суд встановив, що тридцятиденний строк на апеляційне оскарження закінчився 07.08.2026, тоді як захисник подав скаргу в електронній формі 10.08.2026, а фактично вона надійшла до суду…
Суди, що застосовують статтю
Числа поруч — це обсяг розгляду, не оцінка.
- відкриється на courthelp.pro у новій вкладціКасаційний кримінальний суд Верховного Суду219 рішень · 88,3 %
- відкриється на courthelp.pro у новій вкладціБогунський районний суд м. Житомира10 рішень · 4 %
- відкриється на courthelp.pro у новій вкладціЗвягельський міськрайонний суд Житомирської області2 рішення · 0,8 %
- відкриється на courthelp.pro у новій вкладціЖитомирський апеляційний суд2 рішення · 0,8 %
- відкриється на courthelp.pro у новій вкладціВелика Палата Верховного Суду2 рішення · 0,8 %
Судді, що застосовують статтю
Рішень за нормою у кожного судді. Числа поруч — це обсяг розгляду, не оцінка.
Редакції статті
134 редакції кодексу з цією статтею, змін тексту — 0
- 14.10.2026Чинна · текст без змін
Рішень за цією редакцією: 1
- 13.04.2012
Рішень за цією редакцією: 247
Рішення, ухвалені за чинності кожної редакції статті.
Поруч
Сусідні статті
КПК · рішень, які система розібрала за кожною
- Ст. 112Зміст повідомлення2 рішення
- Ст. 113Поняття процесуальних строків145 рішень
- Ст. 114Встановлення процесуальних строків прокурором, слідчим суддею, судом96 рішень
- Ст. 115Обчислення процесуальних строків
- Ст. 116Додержання процесуальних строків344 рішення
- Ст. 117Поновлення процесуального строку1 094 рішення
- Ст. 118Види процесуальних витрат106 рішень
Поруч у цьому законі
норми того самого акта, які суди застосовують разом із цією
- Ст. 429Залишення касаційної скарги без руху…разом у 119 рішеннях
- Ст. 395Порядок і строки апеляційного оскарженняразом у 90 рішеннях
- Ст. 116Додержання процесуальних строківразом у 81 рішенні
- Ст. 426Порядок і строки касаційного оскарженняразом у 72 рішеннях
- Ст. 117Поновлення процесуального строкуразом у 66 рішеннях
Показати всі 12 статейЗгорнути
- Ст. 399Залишення апеляційної скарги без руху…разом у 66 рішеннях
- Ст. 438Підстави для скасування…разом у 61 рішенні
- Ст. 427Вимоги до касаційної скаргиразом у 50 рішеннях
- Ст. 303Рішення, дії…разом у 21 рішенні
- Ст. 304Строк подання скарги на рішення…разом у 21 рішенні
- Ст. 412Істотні порушення вимог кримінального процесуального законуразом у 19 рішеннях
- Ст. 214Початок досудового розслідуванняразом у 17 рішеннях
Аналітика на основі рішень судів і тексту закону; не є юридичною консультацією.